REHBERLİK - SINAV MOTİVASYONU - Esenyalı Fen Bilimleri Kurs Merkezi - Özellere Özel - Pendik/İSTANBUL

SINAV MOTİVASYONU

                                                       

                                            “  SINAV     MOTİVASYONU    “ 

Sınavı kazanacağınıza inanmak ve pozitif düşünmek her zaman başarının ilk adımıdır.  Sınava karşı olumlu bir tutum içerisindeyken kendimizi genellikle daha iyi hisseder ve daha yapıcı davranırız. Bu bağlamda Fen Bilimleri Eğitim Merkezi başarıyı hedefleyen akademik kadrosu, yenilikçi yöntemleri ihtiyaca yönelik çözümler üreten eğitim programı ile öğrencilerimizin yeteneklerini geliştirerek, kendilerine güvenen, lider, nitelikli ve başarılı bireyler olmalarını amaçlamakta ve sınavlarda tam destek sağlamaktadır.

 

 Ne istediğimize karar vermekte daha az zorlanır ve kontrolü elimizde hissederiz.Aslında olumlu duygular içindeyken beynimiz daha iyi çalışır ve hem sağlığımız hem de vücut dilimiz daha iyiye gider.           Herşeyden önce aksiliklerle baş etmenin yolunu öğrenmeniz gerekiyor.

Pozitif düşünen insanlar yetersizlikleri yüzünden kendilerini hırpalamaz ve başarısızlık duygusuna kapılmazlar. Tersine, yaşadıkları deneyimden ders çıkarır, onu geçmişte bırakır ve yollarına devam ederler.  Uzak durmamız gereken başka bir şey de dört bir yanımızı saran korkulardır.Başarısızlık korkusu, hayal kırıklığına uğrama, değersiz bulunma korkusu hepimizin yaşadığı tipik korkulardır.

Pozitif düşünen insanlar korkuyu olduğu gibi kabul ederler: Bir duygu olarak, çoğu zaman da akıl dışı bir korku olarak ,ona karşılık vermeye ya da onu savunmaya çalışmazlar. Tersine onu kabullenir ve hayatlarına devam ederler. Evet, korku zor bir durumdur, ama olumlu bir bakış açısıyla korkularınıza galip gelebilirsiniz. Pozitif düşünen insanların yaptığı belki de en önemli şey kendileriyle iyi geçinmektir.Onlar kendilerinin değerini bilir ve gelecek belirsiz bile olsa onu ümitle bekler.

Son olarak, olumlu insanlar olumsuz insanlarla vakit geçirmekten kaçınırlar. Unutmayın, olumlu ve olumsuz ruh halleri bulaşıcıdır.   "Yapabileceğinizi mi düşünüyorsunuz, yoksa yapamayacağınızı mı? Muhtemelen her iki durumda da haklı çıkarsınız;"                                                  Henry FOİD

                                                                                                                          Esenyalı Fen Bilimleri Vip Kurs Merkezi                           

                                                                                                                                     Rehberlik  Servisi 

 

                  

                   “  ETKİLİ   TEST  ÇÖZME DE  İLAÇ GİBİ  ÖNERİLER  “

 

        Sonuç Oniki Eğitim Merkezi olarak sınavlarda öğrencilerimize gerek akademik gerek rehberlik kapsamında takım halinde çalışarak  güzel bir gelece ve güzel bir sınav  hazırlık atmosferi  sunmada  öğrencilerimiz ile bir bütün halinde çalışıyor ve bu zorlu maratonu daha kolay ve etkili bir süreç haline getirme parolası ile öğrencilerimizi yalnız bırakmıyoruz. Şimdi biraz tekniğinden bahsedelim.

Test tekniğine dayalı sınavlarda başarısızlığın nedeni genellikle bilgi eksikliğinden değil, sorulara yaklaşım tarzından veya soru stiline aşina olmamaktan kaynaklanır. Test tecrübesi sınav sonucunu etkileyen en önemli etkenlerdendir. Test çözme tekniğini iyi bilmek, istenen sonucun alınmasını büyük oranda sağlayacaktır.

 

Test çözmede 3 unsur önemlidir.

  • Bilgi: Öğrenme ile kazanılır . Tekrar ile pekiştirilir. Test çözme tekniğini kullanmanın temelini teşkil eder.  

  • Yorum: Öğrenilen ve tekrar ile pekiştirilen bilgi ile ilgili düşünce geliştirme veya bilgiye farklı açılardan bakabilme gücünü ifade eder. Test çözme tekniğinin geliştirilmesini sağlar.

  • Hız: Kazanılan bilgiye ve elde edilen yorum gücüne

    ait problemlerin zaman sınırlaması içinde   çözülmesidir. Hız, test çözerken zamanı etkili şekilde

    kullanmanıza yardım eder. Şimdi ; test çözerken dikkat edilmesi gereken önemli  unsurları 

maddeler halinde biraz  daha detaylı inceleyebiliriz.


 

1) Bir konuyla ilgili soruları çözmeden önce o konuyu iyi öğrenmelisiniz. Soru çözerek de öğrenip öğrenmediğinizi kontrol etmiş olursunuz.  

2) Amaç testte başarılı olmak ise test niteliğine uygun sorular çözmelisiniz.  

3) Soruları kendinize zaman tanıyarak çözün. Çünkü gerçek sınav sadece bilginizi değil bilgi kullanma hızınızı da ölçmektedir. Örnek  120  soru için 135  dakika (TYT)  90 soru 155 dakika (LGS) süre tanınmaktadır.  

4) Her sorunun size sınavda sorulabileceğini düşünerek yanıtlamaya çalışın. Çözemediğiniz veya yanlış çözdüğünüz sorunun mutlaka doğru çözümünü öğrenin.  

5) Soruyu çok fazla okuyarak zihninizi karıştırmayın.  

6) Soruyu çözmenizi sağlayacak soru metninde yer alan önemli kelimelerin altını çizin.  

7) Her gün belirli miktarda soru çözmeye çalışın. Soru çözmek sizde bir alışkanlık olsun. 

 8) Soru kökünü ve soru paragrafını anlamadan şıkları okumaya başlamayın. Önce size verilenleri ve sizden istenenleri iyi belirleyin. Bu sizin cevabı daha kısa sürede ve daha doğru bir şekilde bulmanızı sağlayacaktır. 

 9) Bütün şıkları okumadan doğru olduğuna inandığınız şıkkı işaretlemeyin. Çünkü bazı sorular sizden en doğru cevabı bulmanızı ister.   

10) İki cevap da birbirine benziyorsa, cevap, büyük ihtimalle ikisi de değildir. İki şık birbirinin zıttaysa, bunlardan biri doğrudur.   

11) Yanlış olduğuna kesin emin olmadıkça, ilk tahminde bulunduğunuz cevabınızı değiştirmeyin.  

12) Doğru çözdüğünüzden emin olmadığınız soru ve sorular varsa o soruya hemen değil de birkaç tane soru çözdükten sonra bakın.  

 13) Yanlış çözdüğünüz sorulardan ötürü ümidinizi kaybedip karamsarlığa düşmeyin. Çünkü her yanlış çözdüğünüz soru şayet doğru çözümünü öğrenirseniz sizin için bir kazançtır.  

14) Çözemediğiniz soruları düşünerek stres yapmayın. Her öğrencinin çözemeyeceği sorular mutlaka çıkar.  

15) Uzun paragraftan oluşan soruları "uzun soru zordur" yargısında bulunarak o soruyu okumadan geçmeyin. Paragraf sorularının en önemli özelliği cevabının paragrafın içinde gizli olmasıdır.  

16) Paragraf sorularında önce soru kökünü okursanız paragrafı daha kolay ve kısa sürede anlarsınız. Bu ise soruyu daha çabuk çözeceğiniz anlamına gelir.  

17) Doğru cevaba daha kısa sürede ulaşmak istiyorsanız yanlış olduğuna inandığınız şıkları hemen eleyin. Kalan şıklar üzerine düşünün.  

18) Sayısal sorularda işlemleri mutlaka kaleminizi kullanarak yapın.  Bu önerileri kullanmanız etkili test çözme adına büyük katkı sağlayacaktır.Siz siz olun  planlı çalışmayı  elden bırakmayın.  

Bu bağlamda Sonuç Oniki Eğitim  Merkezi olarak başarıyı hedefleyen akademik kadrosu, yenilikçi yöntemleri ihtiyaca yönelik çözümler üreten eğitim programı ile öğrencilerimizin yeteneklerini geliştirerek, kendilerine güvenen, lider, nitelikli ve başarılı bireyler olmalarını amaçlamakta ve sınavlarda tam destek sağlamaktadır.

                                                 

Unutmayalım ki  “ Hedefi olmayan Gemiye  Rüzgar Bile Yardım Etmez. “                          

                                                                                                                                             

                                                                                                                                           Esenyalı Fen Bilimleri Vip Kurs Merkezi                             

                                                                                                                                    Rehberlik  Servisi